Cebula to jedno z najstarszych warzyw znanych człowiekowi, które pomimo upływu lat nie traci popularności i wciąż jest wykorzystywane na wiele sposobów. Cebula jest uwielbiana i ceniona nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także za wszechstronne właściwości lecznicze.
Zarówno cebula jak i czosnek (o którym pisałam poprzednio) są silnym antybiotykiem i posiadają wiele korzystnych właściwości popartych licznymi badaniami.
Cebula jest bogata w substancje bakteriobójcze i witaminę C, dzięki czemu pomaga zwalczać przeziębienie i poprawia odporność. Działa także jako środek wykrztuśny i przeciwkaszlowy oraz jest doskonałym lekiem na różnego rodzaju infekcje górnych dróg oddechowych, jak: zapalenie gardła, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie krtani czy oskrzeli.
Cebula wspomaga także trawienie i działa przeciw zaparciom. Dodatkowo zapobiega zakrzepom, nadciśnieniu oraz odgrywa ważną rolę w obniżaniu poziomu cholesterolu.
Ponadto cebula znalazła zastosowanie jako środek zmniejszający ryzyko rozwoju raka, lek na kaca, a także lek na rany, trądzik, wrzody, blizny oraz czyraki i oparzenia.
Swe zdrowotne oddziaływanie na organizm cebula zawdzięcza obecności m.in. witaminy C, A, witamin z grupy B, fosforu, żelaza, wapnia, potasu, magnezu, cynku, krzemu, manganu, olejków eterycznych i związków siarki. Warzywo to jest bogatym źródłem cennych przeciwutleniaczy.
Cebula może być stosowana zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Można ją spożywać jako dodatek do dań obiadowych, sałatek, zup, a także sporządzać na jej bazie syropy z dodatkiem miodu czy soku z cytryny. Cebula może być wykorzystywana także w postaci okładów na skórę wykazując silne działanie antybiotyczne.