CZOSNEK – naturalny antybiotyk

czosnek-1

W tym niewielkim ząbku kryje się cała apteka – flawonoidy, aminokwasy, saponiny, cukry, związki śluzowe, a także liczne witaminy i składniki mineralne. Najcenniejsze w czosnku są jednak olejki eteryczne bogate w siarczki i allicynę – związek o charakterystycznym ostrym zapachu.

Czosnek wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i wiele, wiele innych.

Skutecznie pomaga zwalczyć różnego rodzaju infekcje, dlatego przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym powinien on na stałe zagościć w naszym menu.

Czosnek nazywany jest naturalnym antybiotykiem ze względu na olejki eteryczne, które wykazują działanie silniejsze od penicyliny. Jednocześnie, co potwierdzają badania kliniczne, czosnek nie ma działań ubocznych, typowych dla chemicznych antybiotyków – nie niszczy on bowiem naturalnej flory bakteryjnej.

Dzięki wyjątkowo silnemu działaniu bakteriobójczemu czosnek jest również silną bronią przeciw pasożytom układu pokarmowego.

Wykazuje też właściwości przeciwzakrzepowe, co w efekcie pomaga zapobiegać zawałowi serca i udarowi mózgu, a także zmniejsza zmiany miażdżycowe. Badania wykazały również, że regularne spożywanie czosnku może obniżać ciśnienie tętnicze.

To cenne warzywo bardzo korzystnie wpływa także na pracę układu trawiennego – nasila wydzielanie żółci, usprawnia pracę jelit zapobiegając przy tym powstawaniu wzdęć.

Regularne spożywanie czosnku może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka żołądka, okrężnicy i jelita grubego. Dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy czosnek nie tylko zwalcza wolne rodniki, ale i hamuje powstawanie nowych, co opóźnia procesy starzenia się organizmu.

Related post

X