IMBIR

imbir

Imbir to jedna z najstarszych roślin leczniczych, która jako przyprawa znalazła szerokie zastosowanie w kuchni.

Najważniejszą częścią imbiru jest kłącze, w którym występują olejki eteryczne o wyjątkowym działaniu, nadające tej roślinie niezwykły aromat.

Imbir to roślina powszechnie znana i szanowana, głównie za sprawą właściwości leczniczych. Początkowo imbir stosowano jedynie do leczenia schorzeń związanych z układem pokarmowym, ale dzisiaj wiadomo już, że jego właściwości są znacznie bardziej cenne i mogą wspomagać leczenie wielu innych dolegliwości.

Imbir to bardzo skuteczne lekarstwo na przeziębienia, infekcje i chore stawy. Zawiera substancje przeciwzapalne, działa odkażająco, odświeżająco i rozgrzewająco. Napar z imbiru może wyleczyć katar oraz posłużyć jako płukanka na ból gardła. Roślina ta ułatwia trawienie pobudzając wydzielanie śliny i soku żołądkowego oraz leczy wzdęcia. Łagodzi także mdłości, bóle miesiączkowe i działa przeciwwymiotnie.
Imbir chroni przed tworzeniem się zakrzepów, obniża poziom cholesterolu, a także poprawia ukrwienie mózgu zwiększając umiejętność zapamiętywania i koncentrację. Pomaga też w leczeniu migreny, a także działa moczopędnie i tym samym przeciwobrzękowo.
Właściwości imbiru są powszechnie znane również w przemyśle kosmetycznym – jest on składnikiem maści, kremów i balsamów o działaniu modelującym, wyszczuplającym i antycellulitowym. Imbir jest także cennym składnikiem leków przeciwreumatycznych. Uznawany jest za afrodyzjak.

Related post

X