Moringa – cudowne drzewo

Moringa olejodajna jest to drzewo pochodzące z północno – zachodnich Indii i Pakistanu. Drzewo odporne na niesprzyjające warunki, które może osiągnąć wysokość nawet do 10m.  Starożytna medycyna wykorzystywała już jej liście do leczenia wielu schorzeń. Współcześnie moringa znalazła zastosowanie również w medycynie naturalnej, jak i w kosmetyce i kuchni.

Każda część tego drzewa znajduje zastosowanie. Przykładowo kwiaty, kora i liście wykorzystywane są do produkcji leków, podobnie również korzeń, który w smaku przypomina chrzan ( z tego powodu Moringa jest nazywana drzewem chrzanowym).  Z ziaren pozyskuje się olej, który jest wykorzystywany zarówno w przemyśle spożywczym jak i kosmetycznym. Z całej rośliny produkuje sie również biopaliwa.

Moringa jest bogatym źródłem białka, witaminy A, E i C, bogata jest również w pierwiastki takie jak potas, mangan, chrom i bor, czy żelazo. Roślina ta również ma w sobie wiele antyoksydantów, które mają zdolność wyłapywania wolnych rodników.

Moringa korzystnie wpływa na nasze zdrowie, powoduje obniżenie złego cholesterolu i ciśnienia, działa przeciwgrzybiczo, antywirusowo, przeciwzapalnie. Pomaga w infekcjach gardła, kaszlu, zapaleniu oskrzeli. Jako super food działa w wielu płaszczyznach naszego zdrowia. Preparaty z moringą nie są zalecane dla kobiet w ciąży, ponieważ substancje w niej zawarte mogą prowadzić do skurczów macicy i do poronień.

W sklepach dostępna jest w postaci ciętych liści z których można zaparzać sobie napary i popijać.  Olejek, który możemy kupić w sklepach wpływa korzystnie na kondycje skóry, dbając o jej prawidłowe nawilżenie i wygładzenie.

 

Related post

X