Piramida żywieniowa to skrótowe, graficzne zestawienie zaleceń żywieniowych. U podstaw piramidy znajdują się produkty, które powinny być spożywane najczęściej, zaś na samym szczycie – te, których spożycie powinniśmy znacznie ograniczać.
Przez lata piramida ulegała licznym zmianom.
Podstawę piramidy i codziennej diety stanowiły do niedawna produkty zbożowe, jednak od 2016 roku zamieniły się one kolejnością z warzywami i owocami. Ostatnie badania wskazują bowiem ponad wszelką wątpliwość, że warzywa i owoce powinny być podstawą naszego żywienia. Dostarczają one do organizmu wielu bardzo cennych składników mineralnych, witamin i polifenoli i tym samym w istotny sposób zmniejszają zachorowalność oraz umieralność na choroby układu krążenia, cukrzycę czy nowotwory. Warzywa i owoce powinny stanowić więc co najmniej połowę, tego co jemy, jednak musimy pamiętać o odpowiednich proporcjach: 3/4 powinny stanowić warzywa, a 1/4 owoce.
To nie wszystkie zmiany! Nowa piramida znacząco różni się od swojej poprzedniczki z 2009 roku.
Kolejną ważną zmianą jest umieszczenie w piramidzie ziół, które nie tylko poprawiają smak potraw, ale dostarczają również wielu prozdrowotnych składników oraz są doskonałym sposobem na ograniczanie spożycia soli. Nowa piramida uwzględnia także orzechy.
Poza kwestią żywienia zmiana piramidy dotyczy też aktywności fizycznej. Została ona dodana zarówno do grafiki jak i do nowej nazwy piramidy, która aktualnie brzmi: „PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ”. Jak mówi prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia poza żywieniem dla naszego zdrowia bardzo ważna jest też codzienna aktywność fizyczna, po co najmniej 30-45 minut. Łącznie z dobrze zbilansowaną dietą pozwala ona zapobiec rozwojowi bardzo niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych.
Eksperci IŻŻ apelują do społeczeństwa – spożywanie różnorodnych produktów spożywczych, w odpowiednich ilościach i proporcjach oraz codzienna aktywność fizyczna są kluczem do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Mają także nadzieję, że upowszechnianie nowej piramidy przyczyni się do poprawy zdrowia i zmiany nawyków żywieniowych polskiego społeczeństwa.
Edukacja żywieniowa jest bowiem niezwykle ważna i konieczna, zwłaszcza obecnie, gdy mamy do czynienia z epidemią otyłości i powiązanych z nią chorób.
Już w kolejną środę przyjrzymy się z bliska poszczególnym grupom produktów spożywczych ?
mgr inż. dietetyk Anna Wrzochal (Dyk)