Superfoods to termin, który po polsku oznacza „superżywność”. W literaturze przyjął się jednak angielski termin i taki też częściej możemy usłyszeć.
Superfoods to produkty spożywcze, które wyróżniają się dużą zawartością cennych składników – witamin, składników mineralnych, substancji bioaktywnych, enzymów oraz aminokwasów. To żywność naturalna i nieprzetworzona.
Bogaty skład odżywczy superfoods wpływa na nasze zdrowie, witalność i kondycję umysłową. Spożywanie tych produktów wspomaga pracę układu krwionośnego, nerwowego, pokarmowego i odpornościowego – pracują one wydajniej i skuteczniej chronią przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.
Spożywanie tych produktów zapobiega występowaniu chorób cywilizacyjnych oraz leczy już występujące schorzenia, takie jak: cukrzyca, choroby serca, osteoporoza, miażdżyca, problemy ze wzrokiem czy nowotwory.
Oczywiście dodatkowo w przekazie marketingowym pojawia się informacja, że włączając do swojej diety superfoods będziemy zawsze piękni, zdrowi, szczupli, młodzi i uśmiechnięci. Super, prawda?
Lista „superproduktów” jest długa – są to zarówno pospolite produkty jak i te nieco egzotyczne. Największy rozgłos zyskują mało znane produkty, a co kilka miesięcy do listy superfoods dołączają kolejne, nowe produkty.
LISTA SUPERFOODS:
- czosnek
- cebula
- natka pietruszki
- kapusta kiszona
- jarmuż
- grzyby shiitake
- aronia
- borówka
- żurawina
- bez czarny
- dzika róża
- granaty
- głóg
- rokitnik
- pigwa
- jagody goji, acai
- komosa ryżowa (quinoa)
- trawa pszeniczna, jęczmienna
- herbata zielona
- pokrzywa
- woda kokosowa
- olej kokosowy, lniany, krokoszowy, konopny
- sok z brzozy
- siemię lniane, konopne
- nasiona chia (szałwii hiszpańskiej)
- mikroalgi: spirulina, chlorella
- aloes
- żeń-szeń
- orzechy kakaowca
- bulwy Maca (najczęściej występują w formie proszku)
- inne…
Ważne jest jednak, aby pamiętać o tym, iż nie ma jednego cudownego produktu, który dostarczałby naszemu organizmowi wszystkiego, co niezbędne. Z tego powodu tak istotne jest skomponowanie własnej diety w taki sposób, aby tych różnorodnych ,,superproduktów” było w niej jak najwięcej.
mgr inż. dietetyk Anna Wrzochal