Woda jest jednym z najważniejszych składników organizmu. Stanowi ona około 60% masy ciała dorosłego człowieka.
Jej obecność jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ze względu na kluczową rolę w regulowaniu temperatury ciała, transporcie składników odżywczych, produktów przemiany materii oraz udział we wszystkich reakcjach biochemicznych w organizmie. Woda ma także istotne znaczenie dla przebiegu procesu trawienia – ułatwia nam spożywanie, trawienie i wykorzystanie pożywienia. Pełni również funkcję ochronną dla mózgu, gałki ocznej i rdzenia kręgowego, a u kobiet ciężarnych – również płodu. Odpowiednie nawodnienie jest też niezbędne dla prawidłowej pracy stawów.
Według zaleceń osoby dorosłe powinny dostarczać organizmowi około 2 litrów płynów dziennie, a dzieci i młodzież w wieku szkolnym – co najmniej 1,5 litra.
Zwiększenie ilości płynów jest konieczne w czasie upałów, przy zwiększonej aktywności fizycznej i podczas chorób przebiegających z gorączką, wymiotami lub biegunką.
Skutkiem zbyt małej podaży płynów w organizmie jest odwodnienie, które ma negatywne skutki dla organizmu. Odwodnienie w granicach 2‐3% masy ciała obniża wydolność psychofizyczną. Niedobór wody sięgający 5‐8% masy ciała powoduje dalsze zaburzenia wydolności fizycznej i psychicznej, natomiast utrata wody ustrojowej w ilości około 20% prowadzi do śmierci.
Woda dostarczana jest organizmowi nie tylko w postaci różnego rodzaju płynów, ale także ze spożywanymi produktami i potrawami. Produkty zawierające większe ilości wody to głównie owoce i warzywa, a najpopularniejszą potrawą o dużej zawartości wody jest zupa.